Nowelizacja prawa spadkowego, korzyści i obowiązki
Spadek nie zawsze oznacza coś dobrego. Oprócz możliwości zasilenia naszego konta dodatkową gotówką czy zwiększenia stanu rzeczy materialnych, możemy stać się też właścicielem długów zmarłego. Na szczęście, dzięki nowelizacji prawa spadkowego zarówno przyjęcie spadku, jak i jego odrzucenie jest znacznie łatwiejsze niż dotychczas.
2016-04-11, 09:22

Spadek nie zawsze oznacza coś dobrego. Oprócz możliwości zasilenia naszego konta dodatkową gotówką czy zwiększenia stanu rzeczy materialnych, możemy stać się też właścicielem długów zmarłego. Na szczęście, dzięki nowelizacji prawa spadkowego zarówno przyjęcie spadku,  jak i jego odrzucenie jest znacznie łatwiejsze niż dotychczas.

W znowelizowanym prawie spadkowym dwa zapisy wręcz zrewolucjonizowały procedury spadkowe.

 

Pierwszą istotną zmianą w prawie spadkowym jest uregulowanie kwestii przyjęcia lub odrzucenia spadku. Według starych przepisów, jeśli w określonym terminie spadkobierca nie złożył odpowiedniego oświadczenia, wówczas stawał się on posiadaczem zarówno dóbr materialnych, jak i długów zmarłego. To oznaczało, że musiał uregulować należności i to w całości. Nie stosowano żadnych ograniczeń, co oznaczało, że spadkobierca stawał się odpowiedzialny  za wszystko co pozostało po zmarłym. Nowelizacja prawa sprawiła, że obecnie w przypadku, gdy spadkobierca w ciągu 6 miesięcy od zawiadomienia o śmierci spadkodawcy nie złoży oświadczenia u notariusza o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, bo np. przegapił termin, to nabywa spadek z dobrodziejstwem inwentarza, czyli z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe. Zmieniła się też procedura związana z wykonywaniem spisu inwentarza. Nie trzeba już do tego wzywać komornik, który policzy sobie za taki wykaz sporą sumę. Nowe przepisy umożliwiają zredukowanie tego wydatku, gdyż spadkobierca może samodzielnie wykonać taki spis. Wykaz inwentarza należy złożyć w sądzie lub przed notariuszem.

 

Drugim ważnym zapisem w nowym prawie spadkowym jest ten dotyczący procesów spadkowych toczących się na terenie innych krajów europejskich. Jak wyjaśnnia Bartosz Murak z Kancelarii Prawnej RAVEN, z Grupy Kapitałowej KRUK, powołano instytucję europejskiego poświadczenia spadkowego, dzięki której można uzyskać zaświadczenie wystarczające, aby wylegitymować swoje uprawnienia spadkowe na terenie całej Europy bez konieczności pozyskiwania zaświadczeń do przedłożenia w poszczególnych krajach

Kod do pliku video:

<iframe src="https://ofinansach.tv/embed/1762/640/400" height=420 width=640 frameborder=0 scrolling=no></iframe>

KONTAKT / AUTOR
Rafał Tomkowicz
Finpress Sp. z o.o.
784007080
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.